0 506 976 47 94
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yapı Denetim

Anasayfa » Yapı Denetim

Yapı Denetim

Ülkemizde özellikle ağır kayıplara neden olan depremlerin ardından ön plana çıkan yapı denetimi kavramı oldukça önemli bir alanda faaliyet sunmaktadır. Maalesef geçmişte inşa edilen binaların hiçbirisinde söz konusu denetimler söz konusu olmadığı için birçok bina özellikle deprem gibi doğal afetlerde yıkılmış ve çok sayıda can kayıpları yaşanmıştır. Günümüzde ise en küçüğünden en büyüğüne tüm binalarda yapı denetimi zorunluluğu getirilmiş ve bu sayede de en kutsal değerlerden birisi olan insan hayatı güvence altına alınmıştır.

Yapı Denetimi Nedir?

Yapı denetimi, yapı denetimi firmaları tarafından, inşa edilen ve temel aşamasından en son aşamaya kadar gerçekleştirilen denetim faaliyetlerinin tümüne verilen isimdir. Söz konusu denetim firmaları ise bu denetimleri belirli yetkinlik ve tecrübeye sahip olan mimarlar ve mühendisler tarafından gerçekleştirmektedir. Ve binalar için gerekli onaylar bu mühendis ve mimarlar tarafından verilmektedir.

Yapı denetim firması inşa edilen bir binayı temel aşamasından en son aşamaya kadar denetler ve ancak bu denetim aşamasından sonra inşaları için devam onayı alınabilir. Özellikle Ege Bölgesinde meydana gelen büyük depremlerin ardından önemli bir sektör haline gelen denetim firmaları işlerini büyük bir itina ile yapan firmalardır. Çünkü bu firmalar da inşaatı gerçekleştiren firmalarla sorumluluğu paylaşmaktadırlar. Dolayısıyla inşaatı yapacak olan firma öncelikle projeyi yapı denetimi firmasına gönderir. Mimarlar ve mühendisler tarafından incelenen projede bir eksiklik görülürse proje gerekli izni alamaz. Geri dönen proje gerekli değişiklikler ve iyileştirmeler yapılarak yeniden yapı denetimi firmasına gönderilir. Eğer proje gerekli iyileştirmeleri gerçekleştirmişse onay süreci yeniden işletilir. Aksi takdirde denetim şirketinin onay vermediği inşaat çalışmalarına devam edemez.

Yapı Denetiminin Tarafları

Yapı denetimi sürecinde üç ayrı taraf bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yapı denetim firması
  • Yapı sahibi ve
  • Müteahhittir.

Kanun gereği yapı plan ve projelerini hazırlayan yapı sahibi bir müteahhitle anlaşır. Ardından yapı sahibi taraf yapı denetim firması ile anlaşır. Ve müteahhit tüm iş süreçlerinde yapı sahibi adına yapı denetim firması tarafından denetlenir. Yapı denetiminde görev alan kişiler ise, 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun kapsamında meslek hayatında en az 12 yıl fiilen çalışmış olan ve bu çalışma deneyimini resmi olarak belgeleyebilen kişilerdir. Mimar ve Mühendisler Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı Denetimi Komisyonu tarafından yeterli görülen kişiler ise Denetçi Belgesine sahip olurlar. Yapı denetim firmalarında denetçi mühendis ve mimarların yanı sıra ayrıca yardımcı kontrol elemanı mühendisler de çalışmaktadır.

Siz de Eskişehir’de uzun yıllar gerekli tüm evraklara sahip olup alanında uzman ve deneyimli teknik kadrosu ile hizmet veren Fatih Tozlutepe ile yapı denetim konusunda iletişime geçebilir ve bu alanda teknik yardım alabilirsiniz. Binalarınızın güvenliği ve inşaatlarınızın devamlılığı için ekibimiz tüm teknik destek ve yardımı sağlamaktadır.

Call Now ButtonHemen Arayın